Instalacja userscriptów w przeglądarkach

Czym są userscripty?

To skrypty napisane w języku JavaScript, które uruchamiane są po załadowaniu wybranej strony. Dzięki nim, można zmienić wygląd odwiedzanej witryny i/lub jej funkcjonalność.

W ramach przykładu użyjemy skryptu, który zmieni kolor tła strony nokia.com na czerwony. Cały kod skryptu łącznie z nagłówkiem znajduje się poniżej. Można go pobrać także bezpośrednio: NokiaTitle.user.js

 

Firefox

Używanie skryptu jest możliwe dopiero po instalacji rozszerzenia Greasemonkey. Potem trzeba odwiedzić stronę ze skryptem i w oknie, które wyskoczy kliknąć instaluj. Po wejściu na stronę firmy Nokia tytuł zmieni się na ABC

Chrome

Najpierw instalujemy wtyczkę Tampermonkey. Po wejściu na stronę dodatku klikamy Dodaj do Chrome, następnie w popupie Dodaj nowe rozszerzenie klikamy Dodaj, a po chwili otrzymamy informację o zakończeniu instalacji. Otwieramy stronę ze skryptem i w oknie Tampermonkey klikamy na Instaluj. Od tej chwili skrypt jest zainstalowany.

Opera (do wersji 12)

W Operze także trzeba pobrać plik na dysk. Następnie trzeba ustawić katalog, w którym znajduje się skrypt: Opera > Ustawienia > Preferencje, następnie (karta) Zaawansowane > Zawartość > Opcje JavaScript… > Folder skryptów użytkownika > Wybierz. Po zamknięciu okien skrypt będzie już działał. Uwaga: API skryptów dla Opery odbiega od tego stosowanego w skryptach pisanych pod Firefoxa.

Opera (od wersji 20)

W związku z dużymi zmianami w wersji 15 (m.in. wymiana silnika renderowania) bezpośrednia obsługa userscriptów została usunięta. Skrypty można uruchamiać dopiero po instalacji odpowiedniego rozszerzenia (np. Violentmonkey, dostępna przynajmniej od 20 wersji Opery). Po instalacji Violentmonkey wystarczy odwiedzić stronę ze skryptem a następnie w nowo otwartej karcie kliknąć Potwierdź instalację.

Możliwość komentowania jest wyłączona.