Čekejte, czyli PHPCE 2018, Praga

Druga konferencja PHPCE odbyła się w dniach 26-28 października – jeden dzień warsztatów i 2 dni wykładów. Na jej miejsce został wybrany czterogwiazdkowy Clarion Congress Hotel Prague. Gościem honorowym wydarzenia był twórca języka, Rasmus Lerdorf, który wygłosił prezentację PHP in 2018.

Kilka słów o organizacji

Przy rejestracji na konferencji każdy otrzymywał starter pack z koszulką i phpowym słonikiem + parę gadżetów przedstawionych na zdjęciu. Prezentacje miały miejsce w porządnych salach z dobrym nagłośnieniem i dobrymi projektorami. W cenie biletu były również obiad i kolacja w sobotę – serwowane w hotelowej restauracji, każdy mógł wybrać coś dla siebie, była również przerwa kawowa. Poza posiłkami było słabo – uczestnikom konferencji udostępniono tylko wodę do picia – brak jakiejkolwiek herbaty, kawy czy poczęstunku. Sponsorzy mieli tylko 3 stoiska. Nie wypaliło też afterparty. W galerii zamieszczam komentarz organizatora, który dotyka tych gorszych punktów.

Treść

Liczba prelekcji była mniejsza niż w zeszłym roku (tylko 37), a podzielone zostały 3 ścieżki: Relaxing, Intermediate and Geek. Wiele z nich udało mi się znaleźć w sieci:

Za najciekawszą prelekcję uważam Serveless PHP applications wygłoszoną przez Matthieu Napoli, która dotyczyła uruchamiania stron opartych o PHP w środowisku chmury AWS a dokładnie przez AWS Lambda. Tej prezentacji w chwili kiedy to piszę nie było na necie, ale jest artykuł tego samego autora i slajdy prezentacji.

Ciekawa była także From Helpers to Middleware Ocramiusa (Marco Pivetta):

Rasmus Lerdorf opowiedział jak powstał PHP i czym był na początku, a na koniec opowiedział o nowościach w PHP 7.3:

Holger Woltersdorf omówił event sourcing w ramach prelekcji Total Recall – The application that never forgets:

Padło też pytanie Grzegorza Skorupy: Should Shiny JWT Tokens Replace Sessions?

Poniżej pozostałe prezentacje jakie udało mi się znaleźć:

Zdjęcia i komentarz organizatora

Możliwość komentowania jest wyłączona.